Obec Oščadnica leží pod masívom Veľkej Rače, ktorého nadmorská výška je 1236 a je najvyšším vrchom Kysuckého regiónu. Oščadnica svojou výhodnou polohou a vybavením patrí medzi najvýznamnejšie letné aj zimné turistické centrá. Obec je dlhá cca 16 km a tým patrí medzi najdlhšie obce na území Slovenskej republiky.

Snowparadise Veľká Rača, Oščadnica

Lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica sa nachádza na Kysuciach v blízkosti hraníc s ČR a PL. Veľkou výhodou strediska je jeho rozloha a poloha v blízkosti troch navzájom prepojených lyžiarskych lokalitách - Dedovka, Marguška a Lalíky. K dispozícií je viac ako 14 kilometrov tratí, ktoré sú zasnežované technickým snehom a sú pravidelne upravované. Nájdete tu zjazdovky všetkých náročností čiže si na svoje prídu začiatočníci i skúsení lyžiari. Samozrejmosťou je aj večerné lyžovanie. A ak vám lyžovanie nestačí môžete si vyskúšať adrenalínovú bobovú dráhu, ktorá je najväčšou atrakciou v stredisku v zimnom i letnom období.

Nachádzajú sa tu aj bežkárske trasy - Stopa zdravia o dĺžke 1 km, 3 km a 5 km a náročnejšia Trasa 17 o dĺžke 3,5 km. V stredisku pôsobí Lyžiarska záchranná služba.

velka raca oscadnicavelka raca oscadnica leto

V stredisku Snowparadise Veľká Rača nudu rozhodne nezažijete ani cez letné dni. Ak máte radi turistické prechádzky môžete sa vybrať na vrchol Veľkej Rače, ktorého trasa je nenáročná a vhodná aj pre deti. Do strediska vás vyvezie 4-sedačková lanovka v Dedovke, z ktorej uvidíte krásne výhľady na okolitú prírodu Kysuckých Beskýd. Tu už na vás čakajú prvotriedne služby a atrakcie aj pre tých najmenších. Vychutnajte si množstvo zábavy, oddychu a adrenalínu na horskej dráhe Alpincoster, ktorá patrí medzi najdlhšie v Európe. Nájdete tu aj ďalšie zážitkové atrakcie ako sú bungee trampolíny, aquazorbing, detský lanový park, kolobežky, zjazdy na bicykli, trampolíny a repliku jedného z najstarších kolotočov.

Kaštieľ v Oščadnici

kysucka galeria oscadnica2V obci Oščadnica sa nachádza kaštieľ zo začiatku 20 storočia v jedinom lesoparku o rozlohe vyše 3 ha so vzácnymi drevinami na Kysuciach, ktorý bol v minulosti poľovníckym sídlom grófa Bellestrema.

Kaštieľ je novoslohovou budovou, ktorá dnes slúži ako galéria. Priestory lesoparku Kysuckej galérie v Oščadnici sa využívajú na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Po rekonštrukcií v roku 1981 začali renesančné priestory kaštieľa slúžiť ako pobočka Kysuckej galérie v Čadci. Stála expozícia zakladateľov Kysúc je venovaná 30. výročiu otvorenia Kysuckej galérie.

Od roku 2001 umelci zo Slovenska Čiech a Poľska prostredníctvom sochárských diel prispievajú k oživeniu lesoparku a obce Oščadnica s cieľom spojiť umenie s prírodou.

Kysucké múzeum v Čadci

kysucke muzeum cadcaZameriava sa na na muzejnú dokumentáciu vývoja vedy a techniky, prírody a spoločnosti kultúry a umenia v oblasti Kysúc

V priestoroch Kysuckého múzea sú zobrazené dve stále expozície. Prvou expozíciou je výstava venovaná nadôležitejším a najzaujímavejším pasážam regionálných dejín na Kysuciach. Pre návštevníkov je zverejnených množstvo zaujímavosti od praveku až po novovek Kysúc. Výstava zobrazuje aj kysucké zbojníctvo i fénomén vysťahovalectva. Druhou stálou expozíciou je výstava venovaná americkému astronautovi Eugenovi A. Cernanovi, ktorý aj napriek tomu že sa narodil v USA, sa hrdo hlási k slovenskému a kysuckému pôvodu. V roku 1972 pristál ako 11. v poradí človek na mesiaci.

Okrem stálych expozícií sa v budove nachádza aj výstavný priestor, ktorý slúži na usporiadanie krátkodobých výstav. Kysucké múzeum patrí medzi hlavných organizátorov medzinarodného filmového festivalu - Etnofilm Čadca.

 

Slovenský orloj v Starej Bystrici

slovensky orlojV obci Stará Bystrica sa nachádza najväčšia drevená socha na Slovensku, orloj, ktorý zobrazuje najpresnejší čas. Srdcom orloja je ciferník, na ktorom sa zobrazujú fázy dňa. Podľa toho kde sa reálne nachádza slnko sa pohybuje ručička so slnkom. Na ciferníku je zobrazená poloha mesiaca a jeho fázy, taktiež je zobrazená aj poloha slnka v znameniach zverokruhu. Astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu obce Stará Bystrica.

Vo výklenkoch orloja sa nachádzajú bronzové plastiky významných slovenských osobností. V orlojskej veži sú umiestnené dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády svätcov, ktorých osudy sú späté zo Slovenskom. Pod orlojom je miestne informačné centrum a galéria, kde sa vystavujú diela od rôznych umelcov.

Skanzen vo Vychylovke

skanzen vychylovkaPri návšteve Kysúc nemôžme zabudnúť na múzeum kysuckej dediny, ktorý je najmä pre rodiny s deťmi veľmi zaujímavým výletom. Skanzen sa nachádza v nádhernom prostredí vo Vychylovke v obci Nová Bystrica.

V skanzene sa nachádza vyše 30 objektov presunutých zo zaplavených obcí Riečnica a Harvelka. Táto expozícia v prírode zobrazuje kultúru, architektúru a kopaničiarsky spôsob života, ktorý bol zaužívaný na Kysuciach v 19 storočí.

Nachádzajú sa tu stavby ako vodný mlyn a píla pochádzajúca z obce Klubina, krčma z obce Korňa a najstarší obytný dom z roku 1806 z Oščadnice. Hlavným objektom múzea je murovaná kaplnka zo začiatku 19. storočia zo Zborova nad Bystricou.

Súčasťou skanzenu je aj úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom premávajúca počas sezónnej prevádzky v mesiacoch máj - október.

V letnej sezóne od mája do októbra sú pripravené pre návštevníkoch skanzenu zaujímavé kultúrne podujatia.